среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce i względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu ociosuje, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenie z Winylu z Działdowa na plot i bramę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtkę ze sztachet, przybierają one wtenczas rozmaite odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z Winylu używa się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na plotki z PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz naszych upodobań forma kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki i balustrady Winylowe na plot i bramkę ze sztachetek buduje się z kamieni różnorakiego konturu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nietypowych konturach, należy je trafnie dobierać tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia Winylowe z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem i wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий