понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie alias żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, chociaż nierzadko służą tez za ozdobę. Na ogól takie sztachety PCV z Poręby stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których migiem wzrastają oraz mocno gęstnieją. Mnóstwo szyku maja również takie rosnące ploty, które prowadza przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie plątanina gałązek albo kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazy, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja a także relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które panują w skwerze, a także nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, często także ekspansywnie rozkwitają, tymczasem potrzebują także wiele miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztacheta PCV z Szczawnicy mogą być niesłychanie wysmukłe, choć należny je cyklicznie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie aranżuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony widocznej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий